Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie BreakDance

18. 2. 2007

V Brně se 22.ledna 2005 konala druhá street dance soutěž v čechách. Do soutěže se přihlásilo asi 14 streetových týmů a tři crews se zúčastnily breakdance soutěže. Tento druh akcí se začíná u nás docela rozjíždět, protože soutěžící pod IDO, nebo českým ČMTO se bouřili čím dál více a jelikož se nedala kvalita soutěží ovlivnit, přestali se někteří těchto akcí účastnit úplně. Systém street dance soutěží by však mohl napravit co někteří zkazili a začíná to vypadat, že to tak skutečně bude. Soutěž probíhala způsobem, že každá skupina předvedla nejprve své soutěžní demo, neboli svoji choreografii, na základě výkonů byli vybráni do dalších kol, kde již přebíjeli druhou skupinu tradičním battlem, jaký známe z bboyingu. Na breakdance soutěž přijely pouze tři skupiny, takže porota vyřadila pouze jednu z nich, a tím pádem zbylé dvě postoupily do battle o první místo. Třetí po tomto kroku zůstali Break Beat České Budějice, do finále se šli poprat Semtex Squad a Hollywood Stars. Z těchto nakonec zvítězil zkušenější Semtex.
V soutěži bboys 2 vs 2 se zde šli utkat ve dvojici Signor a Samuel, dále Plazil a Aneta, Blázen s někým a další dvě neznámé dvojice. Signor se Samuelem jednoznačně zvítězili a odnesli si tak několik věcných cen.
Street dance probíhal v dalších kolech také formou battlů. Bohužel ve většině případů se budou skupiny ještě dlouho učit co je to battle, protože to vypadalo jako když pustíte lvi do arény. Skupiny si neustále lezly do dema, když začal někdo někoho jiného přebíjet, tak druhá strana jako nejjednodužší způsob obrany zvolila to, že jim okamžitě vlezla na plac a začala jim znemožňovat pohyb. Opravdu to někdy mělo k battlům hodně daleko. Na druhou stranu zase některé skupiny, které se již v minulosti setkávaly s breakem věděly co je battle a na jejich projev bylo moc hezké koukání. Nakonec se o třetí místo ve street dance utkali SDA Bryndzové Halušky z Bratislavy a Echo Praha. Úspěšnější v tomto battlu byli slovenští tanečníci a získali tak 3.místo. LaciStrike navíc byl ohodnocen jako nejlepší tanečník dne a tak na slovensko putovala nejedna cena. Je třeba navíc upozornit na to, že slovenský tým byl jediný, kdo používal v hojné míře New Style a to hned různé druhy tance. Také díky tomu se stali terčem četných diskusí o tom, že měli zvítězit úplně, což asi nejspíš měli. O první místo se popraly skupiny Dynamic Studio 6 a DuckBeat. Tady porota nakonec upřednostnila Dynamic, který celou akci také organizoval a za což jim patří velký dík. Po skončení se ještě někteří tanečníci odebrali na plánovanou after párty, která probíhala na La Grottě a kde bylo velmi veselo. Je dobré, že si Adam Šeda vzal na starost takovou akci, která nepochybně obohatila streetdancovou scénu u nás a doufejme, že se podobné akce budou ještě mnohokrát opakovat.

V souvislosti s hudbou se vyvinul nový taneční styl - "breakdancing". Objevil se v samotných počátcích rapové hudby v USA. Breakdancing jde až k samotným hranicím možností lidského těla, je to svým způsobem poměrně nebezpečný taneční styl, který si ale i přes četná zranění naštěstí získal oblibu. Stejně jako jiné aspekty Hip Hopu coby kultury, je i u breakdancingu nejdůležitější styl, způsob provedení a originalita tanečníka a jeho kreací. Zdá se, že čím větší originalita, tím nebezpečnější prvky, riskující tanečníkovo zdraví. Vedle tohoto akrobatického a fyzicky velmi náročného tanečního stylu se přibližně ve stejné době objevilo i "electric boogie". Tento taneční styl využívá záškubů, trhavých pohybů, tiků, plynulých i fázovaných vln končetin i celého těla. Tanečník si se svým tělem doslova hraje, napodobuje robota, loutku, snaží se předvést nejefektnější a nejneuvěřitelnější prvky. (Historie a vývoj breakdancingu a electric boogie jsou podrobněji shrnuty v jiných článcích na našich stránkách - pozn. překladatele )
Na počátku osmdesátých let bylo electric boogie poněkud odsunuto do pozadí novým tanečním stylem - "free style", ve kterém je tanečníkovi dána velká svoboda v jeho projevu, může improvizovat a mísit nejrůznější taneční styly.
Byli to právě tanečníci, kteří ovlivnili způsob oblékaní této subkultury. Kdykoli tančili, ať již break, boogie nebo free style, potřebovali volné, dobře padnoucí oblečení a samozřejmě velmi pohodlnou obuv. Mnozí z vás si také jistě všimli, že chlapci často nosí volné kalhoty, zcela spuštěné na kyčlích. Nepoužívají pásek a často čekám na okamžik, kdy jednou někomu skutečně povolí a sjedou dolů. Taky jsem je takto nosíval, ale časy se mění. Tehdy jsem o Hip Hopu neměl ani páru, tak trochu jsem to odkoukal u skejťáků a prostě se mi to líbilo. Teď už toho vím o Hip Hopu mnohem více, ale až doposud jsem netušil, odkud se tento způsob nošení kalhot vlastně vzal. Věřte tomu, že z vězení. Bohužel, poměrně velké procento mladých lidí, patřících k nějaké menšině se někdy ve svém životě dostalo za mříže. Vězňům se, ze zcela pochopitelných důvodů, braly pásky. Jak tak potom chodili svá kolečka po vězeňském dvoře, měli své kalhoty prostě jen volně spuštěné na kyčlích. Po propuštění si tento způsob nošení kalhot přinesli zpět do společnosti a stačilo málo, aby si toto oblíbili i další mladí Američané.

Obrazek

Recenze Battle of the Year 2004

Mezinárodní "Battle of the Year" 2004 je za námi!
Další událost ve "Volkswagen Halle" v Braunschweigu byla velmi úspěšná. Více než 8000 návštěvníků oslavovalo jednu z největších živých scén roku. V sobotu 23. října 2004, osmnáct skupin ze všech kontinentů předvádělo své umění. Proslulé formace jako "Mortal Kombat" z Japonska, "Gambler" z Koreje a "Natural Effects" z Dánska soutěžily s "Pokemon", držitelem titulu 2003.

Tento rok Německo reprezentovala skupina "Stuttguard" ze Stuttgartu. Dalším zpestřením večera bylo vystoupení Electric Boogie "Steen and Josephine" z Dánska. Přestávky byly vyplněny také hudební produkcí. Vystoupil "Wildchild" - člen US Rap Crew Lootpack, a Beatbox Show předvedl Rahzel (The Roots), tak dobrou funk show jak to jen šlo ukázal Barry Künzel feat Montana Chromeboy a Apeman.

Ty správné beaty poušttěli Billy Brown (F), Cut Nice (N) a Haitian Star (G), více známý jako německá Hip Hop legenda Torch.

V rámci BOTY byla také warm-up party, dále hip hop market, mezinárodní diskuze s různými aktéry z celého světa, mimo jiné například s legendární fotografkou Martha Cooper (NY).

Událost: International " Battle of the Year" 2004
Místo: Braunschweig, Volkswagen Halle
Datum: 23. říjen 2004
Návštěvníků: přibližně 8500

výsledky:
1. místo "Gambler" Korea
2.místo "Fantastik Armada" Francie
3. místo "Stuttguard" Německo
4. místo "Break the Funk" Itálie
Best show: "Break the Funk" Itálie

Zůčastněné crews:
TBC (Taiwan),
Common Ground (Nový Zéland),
Break The Funk (Itálie),
Submission(Estonsko),
Kayonyx aka Kakadu(Švýcarsko),
Electric Force Crew(Bulharsko),
Quassit Crew(Slovensko),
Stuttguard(Německo),
Mortal Kombat(Japonsko)
Supernaturalz(Kanada),
Fantastik Armada(Francie),
Natural Effect(Dánsko),
Ubuntu(Jižní Afrika),
Moving Shadows(Rakousko),
Gambler(Korea),
Lions of Zion(Israel),
Pockemon(Francie)

Skupina Predators (Rusko) se nedostavila…

Na závěr je nutno podotknout, že battle o 3.místo byl hodně slabý a rovnal se battlu na úrovni ČR. Mortal Kombat, Pockemon i Ubuntu měli hodně dobré formace a čekalo se, že bude v battle spíše některá z těchto skupin. Co se týče battle o 1.místo, jednalo se víceméně o jednostrannou záležitost, kdy Gambler byli drzejší, živější a Fantastik Armada se vlastně ani moc nebránila. Rozhodně nepůsobila jako klasická francouzská crew, kdy Francouzi vždy byli sehraní, sázeli stylové věci a nic si nenechali líbit. Porota nakonec neměla velkou práci určit vítěze a po závěrečné ceremonii a předávání cen celý sál skandoval "Gambler, Gambleer…"

Obrazek

Obrazek

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář